Advertising

High School Game of the Week

OHSAA Football Playoff Results

The Cleveland Browns High School Game of the Week in association with Lake Erie College of Osteopathic Medicine (LECOM) extended playoff coverage Week 11 (Regional Quarterfinals) results here:

Division 1 – Region 1 (Regional Quarterfinals)
8 Strongsville (7-3) @ 1 Mentor (9-1)
           38-7 Mentor
5 Canton McKinley (8-2) @ 4 Solon (8-2)
           28-15 Canton McKinley
7 St. Edwards (6-3) @ 2 St. Ignatius (7-2)
           21-19 St. Edwards
6 Austintown-Fitch (8-2) @ 3 Euclid (8-2)
           35-0 Euclid

Division 2 – Region 5 (Regional Quarterfinals)
8 Mayfield (5-5) @ 1 Akron Archbishop-Hoban (10-0)
           49-0 Hoban
5 Garfield Heights (10-0) @ 4 Warren G. Harding (8-2)
           42-25 Garfield Heights
7 Boardman (6-4) @ 2 Maple Heights (10-0)
           42-12 Maple Heights
6 Painesville Riverside (8-2) @ 3 Macedonia Nordonia (9-1)
           43-38 Riverside

Division 2 – Region 6 (Regional Quarterfinals)
5 Olmsted Falls (8-2) @ 4 Avon Lake (9-1)
           44-28 Avon Lake
7 Parma Heights Valley Forge (6-4) @ 2 Whitehouse Anthony Wayne (10-0)
           56-0 Anthony Wayne
6 Holland Springfield (7-3) @ 3 Avon (9-1)
           49-14 Avon

Division 2 – Region 7 (Regional Quarterfinals)
8 Cols. Walnut Ridge (9-1) @ 1 Massillon Washington (10-0)
           45-14 Massillon Washington
5 Whitehall-Yearling (9-1) @ 4 Dover (8-2)
           38-31 Whitehall-Yearling
7 Dresden Tri-Valley (9-1) v. 2 Barberton (10-0)
           10-0 Tri-Valley
6 Wooster (8-2) @ 3 Wadsworth (10-0)
           42-38 Wadsworth

Division 3 – Region 9 (Regional Quarterfinals)
8 Alliance Marlington (8-2) @ 1 Canfield (9-1)
           35-10 Canfield
5 Akron East (8-2) @ 4 Chardon (7-3)
           39-28 Akron East
7 Millersburg West Holmes (8-2) @ 2 Chagrin Falls Kenston (9-1)
           48-34 Kenston
6 Alliance (7-3) @ 3 Medina Buckeye (9-1)*
           28-25 Buckeye
*

Division 3 – Region 10 (Regional Quarterfinals)
8 Rocky River (6-4) @ 1 Clyde (7-3)
           27-17 Rocky River
5 Bowling Green (6-4) @ 4 Norwalk (7-3)
           42-14 Norwalk
7 Lexington (6-4) @ 2 Tiffin Columbian (8-2)
31-21 Lexington
6 Sandusky (8-2) @ 3 Bay Village Bay (8-2)
34-14 Sandusky

Division 4 – Region 13 (Regional Quarterfinals)
8 Cuyahoga Falls-Cuyahoga Valley Christian Academy (7-3) @ 1 Perry (9-1)
           48-34 Perry
5 Girard (9-1) @ 4 Youngstown East (7-3)*
           34-30 Girard
*
7 Akron Buchtel (6-4) @ 2 Steubenville (9-1)
           38-13 Steubenville
6 Wintersville Indian Creek (8-2) @ 3 Hubbard (9-1)
           51-21 Hubbard

Division 4 – Region 14 (Regional Quarterfinals)
8 Bryan (7-3) @ 1 Bellville Clear Fork (10-0)
           20-6 Clear Fork
5 Sparta Highland (9-1) @ 4 Lorain Clearview (9-1)
           30-16 Clearview
7 Pepper Pike Orange (7-3) @ 2 St. Mary’s Memorial (9-1)
           48-13 St. Mary’s Memorial
6 Huron (7-3) @ 3 Van Wert (8-2)
           33-14 Van Wert

Division 5 – Region 17 (Regional Quarterfinals)
8 Massillon Tuslaw (6-4) @ 1 Orrville (8-2)*
           47-20 Orrville
*
5 Columbiana Crestview (6-3) @ 4 gates Mills Gilmour Academy (10-0)
           43-21 Gilmour
7 Magnolia Sandy Valley (9-1) @ 2 Akron Manchester (7-3)
           35-0 Manchester
6 Wickliffe (8-2) @ 3 Leavittsburg Labrae (9-1)
           21-0 LaBrae

Division 5 – Region 18 (Regional Quarterfinals)
5 Anna (8-2) @ 4 Elyria Catholic (8-2)
           42-35 Elyria Catholic

Division 6 – Region 21 (Regional Quarterfinals)
8 Columbia Station Columbia 97-3) @ 1 Mogadore (9-1)
           35-0 Mogadore
5 McDonald (10-0) @ 4 Rootstown (9-1)
           46-20 McDonald
7 Steubenville Catholic Central (7-3) @ 2 Kirtland (10-0)*
           59-0 Kirtland
*
6 Salineville Southern (9-1) @ 3 Creston Norwayne (9-1)
           56-16 Creston Norwayne

Division 6 – Region 22 (Regional Quarterfinals)
8 Loudonville (5-5) @ 1 Attica Seneca East (9-1)
           33-9 Seneca East
5 Carey (7-3) @ 4 Columbus Grove (7-3)
           21-7 Columbus Grove
7 Sherwood Fairview (7-3) @ 2 Gibsonburg (9-1)
           35-7 Fairview
6 Northwood (9-1) @ 3 Jeromesville Hillsdale (8-2)
           36-6 Hillsdale

Division 7 – Region 25 (Regional Quarterfinals)
8 New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic (5-5) @ 1 Cuyahoga Heights (8-2)
           42-13 Cuyahoga Heights
5 Ashtabula St. John School (7-3) @ 4 East Canton (7-3)
           53-13 East Canton
7 Warren JFK (5-5) @ 2 Windham (9-1)
           35-12 Warren JFK
6 Valley Christian (5-5) @ 3 Ashland Mapleton (7-3)
           47-28 Mapleton

Advertising